Álláskeresőknek

Szolgáltatások, támogatások álláskeresők számára a TOP_PLUSZ foglalkoztatási paktum projektben

A TOP_PLUSZ-3.1.1-21-es foglalkoztatási paktum projekt célcsoporti támogatásait a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal nyújtja. A források kihelyezése a hátrányos helyzetű álláskeresők, illetve az inaktív személyek foglalkoztatásának elősegítését, a nyílt munkaerőpiacon való megjelenésüket és tartósan ott maradásukat szolgálják. A 2027. március 31-ig tartó megvalósítási időszakban tervezetten összesen közel 1500 fő programba vonása valósul meg.

A projekt három célcsoportot határozott meg, az álláskeresők ezek valamelyikébe kell, hogy besorolhatóak legyenek annak érdekében, hogy a projekt nyújtotta szolgáltatásokat, támogatásokat igénybe tudják venni:

  • 30 év feletti inaktívak,
  • 30 év feletti tartós munkanélküliek vagy tartós munkanélküliséggel veszélyeztetett álláskeresők (legalább 6 hónapja regisztrált álláskeresők a vármegye valamelyik járásában, vagy legalább 3 hónapja regisztrált álláskeresők a vármegye valamelyik járásában és nem rendelkeznek szakképesítéssel,
  • 50 év feletti álláskeresők.

A lent felsorolt összes támogatási elemet minden álláskeresőnek, illetve munkáltatónak biztosíthatja a program, amennyiben a szükséges feltételek teljesülnek, az egyéni vállalkozásoktól a nagyvállalatokig, a civil szervezetektől az önkormányzatokig, de a vármegyei foglalkoztatási stratégia elsősorban a KKV-kra fókuszál.

A program kormányhivatal által megvalósítandó része tervezetten 2023 decemberében az alábbi szolgáltatásokkal, támogatásokkal indul:

Foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások nyújtása

Céljuk, hogy a munkaerőpiaci hátránnyal bíró álláskeresők és inaktívak minél gyorsabban és tartósan visszavezethetők legyenek a munkaerőpiacra, számukra a foglalkoztatás hosszú távú megélhetést biztosítson, valamint a szolgáltatások segítsék a foglalkoztatót a munkahelyi beilleszkedést elősegítő intézkedésekben. A szolgáltatások mind a célcsoport tagokra, mind foglalkoztatóikra irányulnak. Az ingyenes szolgáltatásokat a Kormányhivatal szakmai munkatársai, mentorai fogják nyújtani. Tervezett szolgáltatástípusok: munkaerőpiaci információk nyújtása, munkaközvetítés, mentorálás, munkahelyi mentorálás. Kiemelt hangsúlyt fektetünk a támogatásban részesített foglalkoztatóval, valamint a célcsoportbeli munkavállalóval történő folyamatos kapcsolattartásra. A szolgáltatások a programba vont személy igényei, szükségletei, illetve a projekt adta lehetőségek figyelembe vételével kerülnek betervezésre.

50%-os bértámogatás nyújtása

A konstrukció lényege, hogy a programrésztvevő nyilvántartott álláskeresők foglalkoztatása esetében a munkáltató számára legfeljebb 6 hónapra továbbfoglalkoztatási kötelezettség nélküli bértámogatás nyújtható. A foglalkoztatási jogviszony természetesen hosszabb időre is szólhat. A támogatás mértéke a foglalkoztatott résztvevő munkabérének 50%-a, de havonta legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 150%-a. A támogatás havi összege 2023. december 1-től tehát maximum 400.200 Ft lehet. (2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet.) Abban az esetben, ha a fenti célcsoportok valamelyikébe besorolható résztvevő a vonatkozó európai uniós rendelkezések alapján nem tekinthető hátrányos helyzetűnek (ilyen jellemzően az inaktív célcsoport egy része lehet), akkor de minimis jogcímen nyújtható a támogatás. Az uniós rendelkezések, valamint a program szabályok szerint a bértámogatás szempontjából hátrányos helyzetű személyeknek minősül az, aki:

  1. az előző 6 hónapban nem állt rendszeres, fizetett alkalmazásban, vagy
  2. nem szerzett középfokú végzettséget, vagy szakmai képesítést (az oktatás egységes nemzetközi osztályozási rendszerének (ISCED) 3. szintje), vagy a nappali tagozatos tanulmányait legfeljebb 2 éve fejezte be, és még nem állt rendszeres, fizetett alkalmazásban, vagy
  3. 50 év felüli személy, vagy
  4. egy vagy több eltartottal egyedül élő felnőtt, vagy
  5. megváltozott munkaképességű (Flt. 58. § (5) m) pont szerint).

Bértámogatás mind a programba vont személy munkaközvetítése során ismertté vált munkáltató esetében, mind egy foglalkoztató kezdeményezésére, a foglalkoztató által benyújtott kérelemre ítélhető meg.

munkaerőpiac boldog emberek

2024-től tervezetten az alábbi támogatásformák is elérhetőek lesznek a célcsoport, illetve foglalkoztatóik számára:

100%-os bértámogatás nyújtása

A konstrukció lényege, hogy a programrésztvevő nyilvántartott álláskeresők foglalkoztatása esetében a munkáltató számára legfeljebb 6 hónapra, 3 hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel bértámogatás nyújtható. A foglalkoztatási jogviszony természetesen hosszabb időre is szólhat. A támogatás mértéke a foglalkoztatott résztvevő munkabérének 100%-a, de havonta legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 150%-a. A támogatás havi összege 2023. december 1-től tehát maximum 400.200 Ft lehet. (2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet.) A foglalkoztatónak vállalnia kell, hogy legalább a támogatás időtartamának felével megegyező időtartamig nem szünteti meg felmondással vagy közös megegyezéssel a bértámogatásban érintett célcsoportbeli munkavállaló foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát. Abban az esetben, ha a fenti célcsoportok valamelyikébe besorolható résztvevő a vonatkozó európai uniós rendelkezések alapján nem tekinthető hátrányos helyzetűnek (ilyen jellemzően az inaktív célcsoport egy része lehet), akkor de minimis jogcímen nyújtható a támogatás. Egyéb tekintetben a fent írt 50%-os bértámogatás feltételei érvényesek erre a támogatásformára is.

Vállalkozóvá válást elősegítő támogatás

Kizárólag álláskeresőként nyilvántartott programrésztvevő részére nyújtható, aki legalább 1 hónapja álláskeresőként nyilvántartott, és a Kormányhivatal által nyújtott ingyenes szolgáltatás keretében a vállalkozás indításához szükséges jogi, pénzügyi készségeket megszerzi és aki a szolgáltatás keretében üzleti terv készítésével bemutatja az indítani kívánt vállalkozás hatékonyságát és működésének részleteit. A támogatás két részből áll (a két elem csak együtt adható): hat hónapon keresztül a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 100%-ának megfelelő mértékű támogatás (ez 2023-ban havi 232.000 Ft, 2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet, de már meglévő hatósági szerződés keretében a támogatás összege nem módosítható), valamint 2 millió forint tőketámogatás nyújtható. A programba vont, támogatásban részesült személynek vállalnia kell, hogy a támogatás kezdetétől számított legalább 24 hónapon keresztül fenntartja vállalkozását. Ezen támogatásformát a Kormányhivatal csoportos indítással tervezi biztosítani, 2027 márciusáig mintegy 67 fő részére. A támogatás a programrésztvevő benyújtott kérelmére ítélhető meg.

Munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatása (egyéni képzés támogatása)

Vármegyei munkáltatói igényeken alapuló, vármegyei Képzési Jegyzéken szereplő képzéseken való részvétel támogatása („egyéni képzés”). A programba vont álláskereső legfeljebb 12 hónap időtartamban álláskeresést ösztönző juttatásként legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 70%-ának (ez az összeg 2023. december 1-től legalább 186.760 Ft, 2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet) megfelelő támogatásban részesülhet az alábbi képzési formák valamelyikéhez kapcsolódóan:

  • szakma megszerzésére irányuló szakmai oktatás,
  • részszakmára felkészítő szakmai oktatás,
  • szakképesítésre felkészítő szakmai képzés,
  • hatósági képzés,
  • nyelvi képzés.

Az ügyfél a kérelmét a képzés megkezdéséig, pontosabban a képzési óraszám legfeljebb 5%-áig történő teljesítéséig nyújthatja be a Kormányhivatalba, a felnőttképzési szerződést is mellékelve. Ezen támogatásformát a Kormányhivatal 2027 márciusáig legalább 89 fő részére tervezi biztosítani. A támogatás a programrésztvevő benyújtott kérelmére ítélhető meg.

Mobilitási támogatások nyújtása

Ezen támogatásforma álláskereső számára két különböző, egymástól független, de össze is kapcsolható, és a fenti bértámogatással is összefűzhető elemből áll:

1. Lakhatási támogatás álláskeresőnek:

A vármegyében lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező, programba vont álláskereső számára adható támogatásforma, amely az alábbi feltételekkel biztosítható:

  • a foglalkoztatási és bérleti jogviszony létesítésének napjáig nyújtandó be a kérelem,
  • a támogatottnak a Kormányhivatal valamely járási hivatalában legalább 1 hónapja regisztrált álláskeresőnek szükséges lennie (azon túl, hogy természetesen besorolható a program három célcsoportja közül valamelyikbe),
  • legalább 6 hónapra, legalább heti 20 órás foglalkoztatási jogviszonyt kell létesítenie,
  • nem rendelkezhet lakóingatlannal a munkavégzés helyén, illetve annak 60 km-es körzetében – mely feltétel teljesülése szempontjából az állandó lakcímet és a 3 hónapnál régebbi tartózkodási helyet is vizsgálni kell(!),
  • rendszeres havi bruttó munkabére nem érheti el az 600.000 Ft-ot.

A programba vont álláskereső lakásbérleti díját támogatjuk, maximum 12 hónapra, teljes hónapokra, maximum a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 70%-áig (ami 2023. december 1-től 186.760 Ft, 2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet, de már meglévő hatósági szerződés keretében a támogatás összege nem módosítható), de maximum a bérleti díj összegéig. A támogatás a programrésztvevő benyújtott kérelmére ítélhető meg.

2/A. Utazási támogatás álláskeresőnek

A vármegyében lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező, programba vont azon álláskereső számára adható támogatásforma, akinek a lakóhelye / tartózkodási helye legalább 10 km távolságra van a munkavégzés helyétől. A támogatás az alábbi feltételekkel biztosítható:

  • támogatásra irányuló kérelem a foglalkoztatási jogviszony létesítésének napjáig nyújtható be,
  • célcsoportba sorolható, programba vont álláskeresőnek adható,
  • a támogatott személynek állandó lakcímmel, vagy 3 hónapnál régebbi tartózkodási hellyel kell rendelkeznie a munkavégzés helyén kívül, de annak maximum 60 km-es körzetében,
  • a lakóhely / tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti távolságot tekintve 10 km-enként a kötelező legkisebb munkabér 5%-ának megfelelő támogatás (2023. december 1-től ez az összeg 13.340 Ft, 2024-től a minimálbér emelkedésével a támogatás összege is növekedhet) adható, maximum 12 hónapra,
  • csak teljes hónapok számolhatók el.

A támogatás a programrésztvevő benyújtott kérelmére ítélhető meg. Mindkét mobilitási támogatásformát tervezetten 2024-től biztosítja a Kormányhivatal.

A programmal és a támogatásokkal kapcsolatos bővebb tájékoztatás a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Járási Hivatalainak Foglalkoztatási Osztályain kérhető:

https://kormanyhivatalok.hu/kormanyhivatalok/komarom-esztergom

A fent felsorolt összes támogatási elem hirdetmény közzététele nyomán lesz elérhető. A hirdetmények megtekinthetőek lesznek az alábbi honlapokon:

Munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatás keretében Komárom-Esztergom vármegyében álláskeresést ösztönző juttatással támogatható képzési irányok.

Jóváhagyott szakirányok, képzési jegyzék Munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatása keretében képzésben résztvevők számára nyújtható
ÁLLÁSKERESÉST ÖSZTÖNZŐ JUTTATÁSHOZ
KOMÁROM-ESZTERGOM VÁRMEGYE