Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzatának tevékenységei

A projektben tervezett tevékenységek​

Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata​

A vármegye önkormányzata a pályázat során a kötelezően megvalósítandó feladatok keretében az alábbi tevékenységeket valósítja meg:

Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés létrehozása/felülvizsgálata (az adott területi szinten jelenlévő, foglalkoztatás, terület- és gazdaságfejlesztés területén releváns szereplők megkeresése és bevonása (tagok kiválasztási módszertanának bemutatása), tagok közötti együttműködési megállapodás aláírása)

Munkaerőpiaci, vállalkozásfejlesztési és munkaerőigény felmérések elvégzése

Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés megvalósítása és fenntartása során, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés (partnerség), irányító csoport (partnerséget reprezentáló szűkebb testület), menedzsment szervezet és paktumiroda működtetése

A vármegyére vonatkozó, részletes – valamennyi releváns gazdasági ágazatra és szezonális munkaerő-keresletre kitérő – foglalkoztatási helyzetelemzés kidolgozása

A mindenkori foglalkoztatási célú kormányzati intézkedések megvalósulásának segítése a hatékonyabb program-megvalósulások támogatása, a támogatások munkaerőpiaci hatásának erősítése

A vármegyére vonatkozó, az együttműködésben résztvevők bevonásával és általuk konszenzusos módszerrel elfogadott, a helyzetfeltárásból logikusan következő, térségi gazdaságfejlesztési célokhoz szorosan kötődő, foglalkoztatást és munkanélküliség elleni küzdelmet fókuszba állító, az állami foglalkoztatási szerv munkaügyi politikájával összhangban álló lokális és átfogó programjaival szinergiában álló, részletes foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési stratégia, akcióterv és munkaprogram kidolgozása

TOP Plusz keretében támogatott foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési és szociális célú (szociális városrehabilitáció) projektek közötti összhang és együttműködés biztosítása a jelen felhívás keretében támogatott megyei foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések projekttel

Figyelemfelkeltés a minél szélesebb körű partnerség megteremtésére és a projekt tudatosítására az együttműködésben érintett partnerek, valamint a szélesebb nyilvánosság körében

A vármegye önkormányzata a kötelezően megvalósítandó tevékenységeken felül az

„A” Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések projektrész keretében még az alábbi tevékenységek megvalósítását vállalta:

Foglalkoztatást elősegítő tevékenységek (FET):

I. „A foglalkoztatók felkészítését célzó programok, az előítéletek csökkentése és a célcsoport elhelyezkedésének segítése a lehetséges munkaadók és a célcsoport közötti kapcsolat erősítését ösztönző tevékenységek"

Cél a foglalkoztatók (önkormányzatok, vállalkozások) érzékenyítése, az előítéletek csökkentése érdekében, az alkalmazáshoz és támogatáshoz jutáshoz szükséges alapinformációk nyújtása, ezáltal a vezetői döntések és a célcsoport elhelyezkedésének segítése, a lehetséges munkaadók és a célcsoport közötti kapcsolat erősítése. Jó gyakorlatok közvetítése, adaptációjuk elősegítése.

Célcsoport:

  • önkormányzatok, illetve azok fenntartásában, tulajdonában álló intézmények és a gazdasági társaságok vezető tisztségviselői, valamint
  • potenciális munkavállalók részére (hátrányos helyzetű és inaktív személyek).

Erre épülően érzékenyítő rendezvényeket szervezünk szakemberek, szakértők bevonásával a vármegye mind a hat járására kiterjedően, több alkalommal:

Az érzékenyítő rendezvényeket saját teljesítésben és szolgáltatás vásárlással kívánjuk megvalósítani. Az érzékenyítő rendezvényeken szakértő munkatársakat kérünk fel előadások megtartására. Az eseményeken a plenáris részt követően a kitelepülő szolgáltatóknak (pl. Kamarák, Vöröskereszt, Málta) köszönhetően a résztvevő inaktívak a helyszínen részesülhetnek tanácsadásban, segítségnyújtásban.

munkaerőpiac boldog emberek
Az érzékenyítő rendezvények tervezetten 2025. I. negyedévében kezdőnek.

A rendezvények résztvevői

A települési önkormányzatok képviselői és a települési önkormányzatok fenntartásában álló intézmények – mint munkáltatók – (bölcsőde, óvoda, iskola, szociális- és egészségügyi intézmények) vezetői / HR vezetői, valamint a gazdasági szektor vezetői / HR vezetői.

A rendezvény célja

Az érzékenyítésen és a kapcsolatfelvételen, hálózatépítésen túl, a tudásátadás, tapasztalatcsere, a jó gyakorlatok elterjesztése.
Fontos célunk, hogy bővítsük azon munkáltatók körét, akik potenciális partnerei lehetnek a paktumnak. Összehozzuk a munkáltatókat (akik lehetnek önkormányzat, vagy önkormányzati intézmény, valamint önkormányzati vállalkozás) annak érdekében, hogy megoszthassák egymással a jó gyakorlatokat, tapasztalatokat cseréljenek arról, hogy miként lehet bevonni a hátrányos helyzetű egyéneket, vagy inaktívakat. Ők milyen munkakörükben hasznosíthatók, hogyan lehet hosszútávon megtartani őket. Fontos, hogy választ kaphassanak kérdéseikre, az esetleges rossz módszertanra megoldásokat találjanak és meglássák a lehetőséget a foglalkoztatási paktum szolgáltatásaiban.

Mindezen felül empátia kialakítása a hátrányos helyzetű egyének felé, mely segíthet megérteni és megérezni mások helyzetét, ezáltal növelve az empátiát és támogatást a különböző csoportok iránt, valamint felhívni a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenségekre, a hátrányos helyzetű csoportok kihívásaira és az esélyegyenlőség fontosságára.

Az önkormányzatok, intézményeik és vállalkozásaik, mint munkáltatók vesznek részt a rendezvényeken, mivel ők épp olyan fontosak a foglalkoztatás szempontjából, mint a vállalkozások. A kevés költségvetésből működő önkormányzatok és intézményeik számára is nagy segítséget jelent, ha legalább egy fő munkavállalót a foglalkoztatási paktum projekt támogatásából alkalmazhatnak, akár rövidebb időszakra, akár hosszú távra.

A rendezvényekre településenként kizárólag 1 fő képviselőt hívunk az önkormányzati szektorból és / vagy 1 főt az önkormányzatok fenntartásában álló intézményekből (bölcsőde, óvoda, iskola, szociális- és egészségügyi intézmények), önkormányzati cégekből, feltételezve, hogy továbbadják a hallottakat. Ezen felül olyan munkáltatók kapnak meghívást, akik esetében szükséges az érzékenyítés hátrányos helyeztű munkavállaló foglalkoztatásba helyezése tekintetében.

A rendezvények tematikája

A projekt bemutatása a kormányhivatal / paktumiroda által, valamint előadások keretében megszólalnak azok az önkormányzatok, önkormányzati intézmények és vállalkozások, akik már foglalkoztattak / foglalkoztatnak hátrányos helyzetű munkavállalót, vagy korábbi inaktív személyt és bemutatják a folyamatokat, megosztják tapasztalatikat. A rendezvények interaktívak lesznek. A résztvevők kérdéseket tehetnek fel a kormányhivatal / paktumiroda munkatársainak, és az előadóknak. Ezáltal a szakmai hálózatok kihasználásával megvalósul egy személyes kapcsolatépítés és tudásmegosztás.

  • Rendezvények száma: 8 db
    Komáromi, Oroszlányi, Tatai és Tatabányai járásokban 10, vagy annál kevesebb település van, itt 1-1 alkalommal szervezünk érzékenyítő rendezvényt. Az Esztergomi (magasabb településszám miatt) és a Kisbéri járásokban (hátrányos helyzetű besorolás miatt) 2-2 alkalommal.
  • Időtartama: 2-3 óra
  • Létszám: 30 fő / rendezvény
    Létszám összesen: 30×8=240 fő (a 240 főből 76 fő az önkormányzati résztvevő)

A rendezvény részvevői

Azon leendő munkavállalók, akik potenciális célcsoportjai lehetnek a projektnek. Vagy olyan egyének, akik a későbbiek során válhatnak regisztrált álláskeresővé, vagy a családban tudja átadni a rendezvényen szerzett tapasztalatait. Hátrányos helyzetű álláskeresők, illetve a gazdaságilag nem aktív lakosság (inaktív keresők: GYES-en és GYED-en lévők, szociális ellátásban részesülők, valamint az eltartottak, háztartásbeliek).

A rendezvény célja

Megismertetni a leendő munkavállalókkal a paktumszolgáltatásokat, a résztvevők tudatosságának növelése, motiváció növelése. Olyan készségek fejlesztése, mint a kommunikáció, az együttműködés, a konfliktuskezelés, melyek hasznosak lehetnek a munkaerőpiacra való belépéshez. Lehetőség biztosítása kapcsolatok építésére, mentorálásra, ami segíthet a munkakeresés során és inspirációk nyújtása arra vonatkozóan, hogy ne adják fel, és kitartóan keressenek lehetőségeket a munkaerőpiacra való belépéshez.

A rendezvények tematikája

A rendezvényekre a kormányhivatal / paktumiroda munkatársain kívül szociális munkásokat, mentálhigiénés szakembereket hívunk, akik az érintett járásokban megfelelő tapasztalattal, ismerettel rendelkeznek, ismerik a célcsoport főbb problémáit és akiket a lakosság ezen szegmense elfogad. A rendezvényeken röviden bemutatásra kerül a projekt azon aspektusból, ami az álláskereső számára fontos és hasznos információt nyújt. Tervezzük munkaerőpiaci ismeretek nyújtását, ahol áttekintésre kerülnek a munkaerőpiaci lehetőségek, álláskeresési technikák, önbizalomépítés, motiváció növelése, kommunikációs készségek, konfliktuskezelés, a munkahelyi normák, viselkedési szabályok.

Rendezvények száma: 6 db (járásonként 1-1 alkalom) Időtartama: legalább fél, de egész naposra tervezzük.
Létszám: 15 fő / rendezvény
Létszám összesen: 15×6=90 fő

A kiadvány célja

Bemutatni a foglalkoztatási paktum érzékenyítő rendezvényein prezentált jó gyakorlatokat, sikeres karrierutakat és ezzel együtt szolgáljon tudásmegosztó és tájékoztató célt. A kiadvány lényegében arra törekszik, hogy összegyűjtse és megossza azokat a sikeres módszereket és tapasztalatokat, melyek segíthetnek az álláskeresőknek és más hátrányos helyzetű csoportoknak a munkaerőpiacra való belépésben. Ezen keresztül hozzájárulhat az esélyegyenlőség előmozdításához és a társadalmi beilleszkedés támogatásához is. A kiadvány felkeltheti a célcsoporti kör érdeklődését, és megerősítheti bennük azt, hogy nekik is sikerülhet a boldogulás. Hozzájárulhat ahhoz, hogy a felkutatni kívánt újabb inaktív személyeket fontos munícióval lássuk el, és mutassunk nekik jó példát, segítve az eredményes elhelyezkedésüket.

A kiadvány paraméterei

Mérete A/5, terjedelem 20 + 4 oldal, belív 80 g offset, borító 250 g-os matt műnyomó, nyomás színe 4+4 szín, kötészet irkatűzés, 250 példányban, ezen kívül pdf formátumban is elérhetővé tesszük, melyet megosztunk a projekt aloldalán.

II. „Munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelem-szerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése”

II. „Munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelem-szerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése”

A „kompetencia-térkép” a hátrányos helyzetű egyének és inaktívak egyéni felmérését célozza, személyes, hosszabb időtartamú, speciális, szakmailag jól alátámasztott és a célnak megfelelő eredményt adó kérdőívezés, illetve pszichológiai, addiktológiai, mentális tanácsadás nyújtás, szükség esetén orvosi ellátás biztosítása. A munkát szociális szakember(ek) végzi(k), helyben az egyén lakókörnyezetében, vagy szociális központban, egészségügyi intézményben.

Feltérképezik azokat a személyeket, akik valamilyen formában bekerülnek a kormányhivatal látóterébe, de még nem vált egyértelművé az egyén pályája, vagy ismert családi hátterük, szociális helyeztük okán szükséges őket bevonni a programba. Illetve bevonni azokat az inaktívakat, akiket felkutattunk és őket kompetencia-térkép elkészítésre alkalmasnak találtunk. Szükség esetén gyermekfelügyelet biztosítunk azon szülők számára, akik egy, vagy több gyermeket gondoznak és FET programban való részvételük során nem megoldott a gyermek / gyermekek felügyelete. Szakképzett gyermekfelügyelőt biztosítunk, aki rendelkezik a szükséges ismeretekkel és tapasztalattal a gyermekek gondozásában és -fejlesztésében.

A kompetencia-térkép feltárja az egyén kompetenciáit, érdeklődési körét, szociális- és egyéb élethelyzetét. Korábbi tapasztalatok alapján előfordul, hogy az egyén szeretne dolgozni, de nem tudja, hogy mi mindenhez ért, milyen erősségei, gyengeségei vannak, milyen lehetőségek rejlenek benne és mi az a terület, mely fejlesztésre szorul. A kompetencia-térkép megmutatja, hogy az egyén biztosan megállja-e helyét a munkaerőpiacon, vagy képzésre van-e szüksége, esetleg alap kompetenciái hiányoznak, illetve alkalmas-e a munkaerőpiacra történő belépésre. Feltárjuk az egyén képességeit, és megtalálhatjuk számára legmegfelelőbb támogatási formát vagy szükség esetén tovább irányíthatjuk egyéb ellátási rendszer felé.

Az eredmények kiértékelése külső helyszínen történik. Az elkészült kompetencia-térképet átadjuk a Kormányhivatalnak, segítve ezzel munkájukat, mivel egy egyéni specifikumú, kész, részletesen kidolgozott módszertant adunk át, ami elősegítheti a profiling keretében készítendő vizsgálatokat. A FET program keretében az egyénekkel több szakember foglalkozik, így a feladat nem terheli a Kormányhivatal munkatársait, ők ezt követően tudják végezni saját munkájukat és kompetencia-térkép iránymutatást ad a programba helyezéshez. Átadjuk továbbá az egyéneknek is egy személyre szabott tanácsadás keretében, ezzel segítve, mentorálva a későbbi életútjukat. Az egyén minden esetben legalább két tanácsadásban fog részesülni.

A tevékenység keretében a korábbi 85 fő részére tervezzük a kompetencia-térkép elkészítését.

III. INAKTÍVAK FELKUTATÁSA, AZ ELHELYEZKEDETTEK NYOMON KÖVETÉSE, UTÓGONDOZÁSA, MUNKAHELYI BEILLESZKEDÉSÜK SEGÍTÉSE

Az „Egyének elhelyezkedésének nyomon követése, utógondozása, munkahelyi beilleszkedésük segítése, támogatása” programot összevonjuk az “Inaktívak felkutatása és elhelyezkedésüket támogató egészségügyi, szociális szolgáltatások” tevékenységgel az alábbiak szerint.

A program célja

A mélyszegénységben élő lakosság társadalmi integrációját elősegíteni, hogy átfogó támogatást nyújtsunk az érintett egyéneknek és családoknak, ezáltal javítva gazdasági helyzetüket és esélyeiket a hosszú távú jólét elérése érdekében. A program hosszú távú célja, hogy az érintettek stabil alapot kapjanak a társadalomba való integrációhoz és gazdasági helyzetük javításához. Az oktatás, egészségügyi ellátás, szociális támogatás, munkavállalási lehetőségek és közösségi programok révén az egyének nagyobb esélyt kapnak a mélyszegénységből való kitörésre, és a jobb életminőség elérésére. A programokba bevont inaktív egyének nyomon követésével biztosítható az egyének számára a támogatás hosszú távú eredményessége és fenntarthatósága, segítve ezzel a társadalmi és gazdasági integrációjukat.

Programtervezet

  • Egészségügyi ellátás és mentálhigiénés támogatás: rendszeres egészségügyi szűrések és prevenciós programok biztosítása, pszichológiai tanácsadás és stresszkezelési programok szervezése a mentális egészség javítása érdekében.
  • Szociális szolgáltatások és támogatások: szociális munkások bevonása a rászorulók felkutatására és segítésére, alapvető szükségletek kielégítésére irányuló támogatások, mint például élelmiszer- és ruházati segélyek biztosítása érdekében a településen, vagy település csoportokban működő szociális szolgálat, vagy szociális célú civil szerverhez történő irányítás.
  • Közösségi programok és kapcsolatépítés: a szervezett közösségi eseményekkel és támogató csoportokkal való kapcsolatfelvétel és az inaktív átirányítása a szociális kapcsolatok erősítése érdekében, önkéntes programok és civil kezdeményezések ösztönzése, amelyek hozzájárulnak a közösségi összetartozás érzésének kialakításához.
  • Gyermekfelügyelet biztosítása: azon szülők számára, akik egy, vagy több gyermeket gondoznak és FET programban való részvételük során nem megoldott a gyermek / gyermekek felügyelete. Szakképzett gyermekfelügyelőt biztosítunk, aki rendelkezik a szükséges ismeretekkel és tapasztalattal a gyermekek gondozásában és fejlesztésében.

A tevékenységeket elsősorban a szegregátummal veszélyeztetett, gazdasági-társadalmi szempontból elmaradott területeken, lakott külterületeken, pusztákon, egykori majorságok területén kívánjuk megvalósítani. A szociális szakemberek felkeresik a helyszíneket, megszólítják az inaktívakat és helyben és / vagy egy közeli közösségi helyszínen felmérést készítenek.

Felmérik életkörülményeiket, mentális és egészségi állapotukat, megvizsgálják a család-modellt. Az egyének általános egészségügyi szűrésben részesülnek, szükség esetén alap orvosiellátást biztosításunk helyben, vagy közösségi helyszíneken, az orvosi vizsgálatot / szűrést a program során rendszeresen felülvizsgálunk. Szociális szolgáltatásokat nyújtunk, mint például családsegítés, gyermekgondozási tanácsadás és jogi segítségnyújtás biztosítása. Személyre szabott mentálhigiénés és általános tanácsadói programokat indítunk, amelyek során a szakemberek folyamatos támogatást nyújtanak és tanácsokat adnak az egyének számára. Amennyiben a területen még nincs, úgy közösségi támogató csoportokat hozunk létre, ahol a résztvevők megoszthatják tapasztalataikat és bátorítást kaphatnak egymástól. Amennyiben már van ilyen csoport, úgy az egyént elirányítjuk.

A felmérés során, ha a szociális szakember úgy ítéli meg, hogy az inaktív egyén egészégügyi, mentális, vagy egyéb okok miatt nem vonható be egy FET program sem és részére FESZ program, vagy egyéb paktumszoltátatás sem adható, az egyént tovább irányítja szociális ellátó, egészségügyi, vagy a számára szükséges intézménybe.

Az adatfelvétel és a tanácsadások helyszínét a felkeresendő inaktív egyének lakhóhelye, lakókörnyezet és annak adottságai fogják meghatározni. Az inaktívakkal egyéni foglalkozásokat tervezzük megvalósítani. Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy az adott célszemély számára nem elegendő az egyszeri mentorálás, akkor igény szerint további foglalkozást is tartunk számára.

Terveink szerint 10 helyszínen, eseményenként összesen 12 fő részvételével zajlanak majd a foglalkozások, adatfelvételek.

Szegregátumok, szegregátummal veszélyeztetett területek Komárom-Esztergom vármegyében

Komárom-Esztergom vármegye területén több helyen is találhatóak szegregált településrészek, ahol a lakosság nagy része mélyszegénységben él. Ezek jellemzően a vármegye iparilag elmaradottabb területein és bizonyos városok egyes részein koncentrálódnak. A vármegye nagyobb városai, mint pl. Esztergom, Oroszlány, Tatabánya olyan lakótelepekkel rendelkeznek, ahol a szociális problémák és a gazdasági nehézségek különösen hangsúlyosak, azonban ezek a területek / területrészek – vagy FVS érintettség okán és / vagy azért, mert a területen a TOP Plusz program keretében megvalósulnak TOP_Plusz-3.1.2-21 Szociális célú városrehabilitációs projektek – nem lehet célterület. A FET ezen programrésze a vármegye egyéb területeire koncentrálódik.

Szakemberek bevonása

A program sikeres megvalósításához több szakember bevonása szükséges. Szociális munkások, akik segítenek az inaktív lakosság felkutatásában, majd támogatást nyújtanak a mindennapi problémák kezelésében, és segítenek a különböző szociális szolgáltatások igénybevételében. Az egészségügyi dolgozók feladata az alapvető egészségügyi szolgáltatások, egészségügyi szűrések és megelőző programok biztosítása. Mentálhigiénés szakemberek pszichológusok és pszichiáterek, pedig támogatást nyújtanak a mentális egészség javításában és élethelyzetük kezelésében.

A nyomon követés folyamata

A 2. és 3. FET programokba bevont inaktív egyének nyomon követését folyamatosan biztosítjuk, dokumentáljuk a velük kapcsolatos intézkedéseket, folyamatokat, eredményeket, követjük életútjukat az első tanácsadás napjától számított 12 hónapon keresztül, maximum a projektidőszak végéig. Ez idő alatt egyéntől függő utógondozást biztosítunk számukra, ami folyamatos, dokumentált tanácsadást, mentorálási lehetőséget jelent.

Amennyiben az egyénnek sikerült elhelyezkednie, felügyeljük, hogy miként alalul a pályája a munkaerőpiacon, ha nehézségbe ütközik, segítséget nyújtunk számára. Akinek nem sikerült elhelyezkednie, megvizsgáljuk, hogy melyek azok a tényezők, amelyek nehezítik az elhelyezkedését.
A nyomon követesekről havi státuszokat készítünk. A 12 hónap leteltét követően egy részletes, átfogó, szakmai értékelő jelentés készül, mely mutatja az egyén életútjának alakulását. Leírja az adódott nehézségeket, ezekre milyen megoldások születtek. Az értékelés a program eredményességét is méri, mely alapja lehet egy további nyomon követési programnak is.

Inaktívak bevonása: 120 fő.

Az egyéni program eredményeként azon személyeket, akik képessé váltak a munkavállalásra, és megfelelnek a három célcsoport valamelyikének, a Kormányhivatalhoz irányítjuk TOP_PLUSZ-3.1.1-21-es munkaerőpiaci programba való bevonás (megállapodás kötés) céljából, annak érdekében, hogy a teljes folyamat végén alkalmassá váljanak a munkavállalásra és hogy bekerülhessenek a nyílt munkaerőpiacra.