Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzatának tevékenységei

A projektben tervezett tevékenységek​

Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata​

A vármegye önkormányzata a pályázat során a kötelezően megvalósítandó feladatok keretében az alábbi tevékenységeket valósítja meg:

Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés létrehozása/felülvizsgálata (az adott területi szinten jelenlévő, foglalkoztatás, terület- és gazdaságfejlesztés területén releváns szereplők megkeresése és bevonása (tagok kiválasztási módszertanának bemutatása), tagok közötti együttműködési megállapodás aláírása)

Munkaerőpiaci, vállalkozásfejlesztési és munkaerőigény felmérések elvégzése

Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés megvalósítása és fenntartása során, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés (partnerség), irányító csoport (partnerséget reprezentáló szűkebb testület), menedzsment szervezet és paktumiroda működtetése

A vármegyére vonatkozó, részletes – valamennyi releváns gazdasági ágazatra és szezonális munkaerő-keresletre kitérő – foglalkoztatási helyzetelemzés kidolgozása

A vármegyére vonatkozó, részletes – valamennyi releváns gazdasági ágazatra és szezonális munkaerő-keresletre kitérő – foglalkoztatási helyzetelemzés kidolgozása

A vármegyére vonatkozó, részletes – valamennyi releváns gazdasági ágazatra és szezonális munkaerő-keresletre kitérő – foglalkoztatási helyzetelemzés kidolgozása

A mindenkori foglalkoztatási célú kormányzati intézkedések megvalósulásának segítése a hatékonyabb program-megvalósulások támogatása, a támogatások munkaerőpiaci hatásának erősítése

A vármegyére vonatkozó, az együttműködésben résztvevők bevonásával és általuk konszenzusos módszerrel elfogadott, a helyzetfeltárásból logikusan következő, térségi gazdaságfejlesztési célokhoz szorosan kötődő, foglalkoztatást és munkanélküliség elleni küzdelmet fókuszba állító, az állami foglalkoztatási szerv munkaügyi politikájával összhangban álló lokális és átfogó programjaival szinergiában álló, részletes foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési stratégia, akcióterv és munkaprogram kidolgozása

TOP Plusz keretében támogatott foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési és szociális célú (szociális városrehabilitáció) projektek közötti összhang és együttműködés biztosítása a jelen felhívás keretében támogatott megyei foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések projekttel

Figyelemfelkeltés a minél szélesebb körű partnerség megteremtésére és a projekt tudatosítására az együttműködésben érintett partnerek, valamint a szélesebb nyilvánosság körében

A vármegye önkormányzata a kötelezően megvalósítandó tevékenységeken felül az

„A” Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések projektrész keretében még az alábbi tevékenységek megvalósítását vállalta:

Foglalkoztatást elősegítő tevékenységek (FET):

I. „A foglalkoztatók felkészítését célzó programok, az előítéletek csökkentése és a célcsoport elhelyezkedésének segítése a lehetséges munkaadók és a célcsoport közötti kapcsolat erősítését ösztönző tevékenységek":

Cél a foglalkoztatók (önkormányzatok, vállalkozások) érzékenyítése, az előítéletek csökkentése érdekében, az alkalmazáshoz és támogatáshoz jutáshoz szükséges alapinformációk nyújtása, ezáltal a vezetői döntések és a célcsoport elhelyezkedésének segítése, a lehetséges munkaadók és a célcsoport közötti kapcsolat erősítése. Jó gyakorlatok közvetítése, adaptációjuk elősegítése.

Célcsoport:

  • önkormányzatok, illetve azok fenntartásában, tulajdonában álló intézmények / gazdasági társaságok vezető tisztségviselői, valamint
  • a versenypiacon működő egyéni és társas vállalkozások HR-esei, vezetői programba vont álláskeresők, inaktívak.

E tevékenységben szerepel egy olyan primer adatfelvétel lebonyolítása, mélyinterjúk készítése vállalat vezetőkkel a hátrányos helyzetű egyének foglalkoztatásának akadályozó tényezőinek feltárása és ennek elemzése.

Erre épülően érzékenyítő rendezvényeket szervezünk szakemberek, szakértők bevonásával a megye mind a hat járására kiterjedően, több alkalommal:

good practices

A tevékenységek szervezése tervezetten 2023. IV. negyedévébe kezdődik. Megcélzott szervezeteket, célcsoportokat képviselő személyek (résztvevők) száma:

  • önkormányzati szféra: 150 fő,
  • gazdasági szféra összesen 50 fő,
  • álláskeresők, inaktívak: 40 fő

az önkormányzati, és a gazdasági szféra számára a projekt első felében, majd a projekt második felében. A második ütem célja a visszacsatolás, a tevékenység hatására megvalósuló eredményekről, a megvalósult együttműködésekről, sikeres munkába helyezésről

Tanulmányút szervezése a cégvezetők, önkormányzati vezetők számára olyan szervezetekhez / intézményekhez, ahol megvalósul(t) hátrányos helyzetű egyének foglalkoztatása.

Tanulmányút szervezése álláskeresők számára (inaktív egyének) és a potenciális munkáltatókkal történő kapcsolatépítés lehetőségének megteremtése, vállalkozásoknál tett látogatások formájában.

„Iránytű” elnevezésű információs füzet készítése a tevékenységben résztvevő részére, a kamaráknak, gazdasági érdekképviseleteknek (hasznos információkkal, nyomtatványokkal, a projekt kínálta támogatásokkal, elérhetőségekkel, lehetséges partnerek bemutatásával stb.).

Szakértői támogatás a rendezvényekhez módszertan, technikák, jó gyakorlatok felmérése, lehetséges célcsoportok beazonosítása, munkáltatók, munkakörök feltérképezése.

II. „Munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelem-szerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése”

II. „Munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelem-szerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése”

Ennek keretében a programba vont inaktívak, álláskeresők kompetenciáinak, képességeinek, készségeinek felmérése a későbbi foglalkoztathatóságuk előmozdítása érdekében. Úgynevezett kompetencia-térkép készítése.

A tevékenység a munkahelyi beválást elősegítő, kompetencia alapú munkaközvetítést támogató, azt megelőző tevékenységnek minősül, melynek során az egyes kompetenciák, készségek és képességek azonosítása történik meg a kompetencia-térképen keresztül. E tevékenység a munkaerőpiaci mentor munkáját is segíti és egyúttal az álláskereső nagyobb eséllyel helyezkedik el a munkaerőpiacon, tekintettel arra, hogy minden érintett szereplő pontosan tisztában van a készségeivel, a fejlesztendő ismeretekkel, a számára alkalmas munkaterületekkel.

Az elkészült kompetencia-térképek a Kormányhivatal által készítendő egyéni cselekvési tervek részét is képezhetik, melynek segítségével kijelölhető a célállás, vagy a képzési irány.

A mérést 100 fő részére tervezzük a felhívásban nevesített szervezetek, szolgáltatások bevonásával.

A mérésbe vontak azonosítása a kormányhivatalban történik.