Cím: 2800 Tatabánya, Fő tér 4.
Mobil: +36(20) 435 1152
E-mail: iroda@kempaktum.hu
TOP Plusz Foglalkoztatási Paktum nyitórendezvénye
2022. május 10-én 10 órai kezdettel került sor a TOP_PLUSZ-3.1.1-21-KO1-2022-00001 azonosítószámú, „Komárom-Esztergom Megyei Foglalkoztatási Paktum 2021-2027” projekt sajtónyilvános nyitórendezvényére. Az eseménynek a tatabányai Puskin Művelődési Ház adott helyszínt.
A 2021-2027-es programozási ciklusban, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) program keretében 2,4 milliárd Ft vissza nem térítendő uniós támogatásból foglalkoztatási-, gazdasági- és munkaerőpiaci fejlesztés valósul meg. A megyei önkormányzat, a megyei Kormányhivatal és a megyei területfejlesztési kft. együttműködésében immár a harmadik foglalkoztatási paktum indul el az egész megyére kiterjedően.
Fő cél a munkaerő kereslet és kínálat megyei szintű összehangolása, a munkát vállalni szándékozó, hátrányos helyzetű álláskeresők és inaktívak foglalkoztathatóságának javítása, nyílt munkaerőpiaci elhelyezkedésének támogatása.
Popovics György a megyei közgyűlés és a megyei Foglalkoztatási Fórum elnöke az eseményen köszöntötte a résztvevőket és elmondta, hogy a 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklusban közel 2 milliárd forint uniós forrás szolgálta a foglalkoztatás növelésével a helyi gazdaság fejlesztését, a területi különbségek mérséklését, a társadalmi kohézió erősítését, az emberkincs óvását a megyében. Négy helyi paktum és egy területi paktum alakult és működött közösen adva lehetőséget a hátrányos helyzetűek támogatására. A Megyei közgyűlés elnöke hangsúlyozta a paktumszervezet fontosságát, a konzorcium összehangolt munkáját, a további jó együttműködést az újabb projekt sikeres megvalósítása érdekében.
Dr. Kancz Csaba kormánymegbízott, a megyei kormányhivatal vezetője beszédében kiemelte, hogy konkrét cél a jelenleg inaktív munkavállalók tartós foglalkoztatása. Elmondta, hogy a a megyei paktum lefedi a megye teljes területét, Tatabánya és Esztergom Megyei Jogú Városok mint kiemelt fenntartható városok maguk határozzák meg céljaikat, a konzorcium mellettük áll és segíti a hátrányos helyezűek támogatását. A megyei paktum főként a kisebb települések, városok érdekeit fogja össze. A koherencia így is megvalósul, hiszen fontos cél, hogy a megyében minden olyan munkavállalót elérjünk, akik szeretnének foglalkoztatásba kerülni.
A rendezvényen Dr. Zöld-Nagy Viktória az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára és Halasi István a Pénzügyminisztérium programirányító referense is részt vettek. Előadásukban bemutatták a 2021-27-es programozási időszakban várható feladatokat. Helyettes államtitkára asszony ismertette a foglalkoztatáspolitika támogatási rendszerét, távlati célkitűzéseit, hogy hogyan lehet fenntartható a munkaerőpiac, kitért a vállalkozások munkaerő támogatásaira és beszélt a TOP_Plusz-3.1.1-21 pályázati felhívás fontosabb elemeiről is, valamint az ITM központi koordinációs szerepéről.
Halasi István az új TOP Plusz projekt kapcsán a már felmerült kérdésekre adott választ, mint például, milyen új elvárásokat támaszt az Irányító Hatóság a megyei paktumok felé, miben fog eltérni a TOP Plusz paktum feladata a korábbi TOP paktuméhoz képest.
Ezt követően Popovics György elnök, illetve Zölde Mónika a megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztály főosztályvezetője mutatták be az új projektet.
A rendezvény zárásaként az együttműködést megerősítő szándéknyilatkozatot írtak alá a Foglalkoztatási Fórum Irányító Csoport tagjainak képviselői.