Cím: 2800 Tatabánya, Fő tér 4.
Mobil: +36(20) 435 1152
E-mail: iroda@kempaktum.hu
A Munkaerőpiaci helyzet alakulása
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai alapján
2023 augusztus
Nyilvántartott álláskeresők száma, összetétele és arány
2023. augusztusban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében 228,5 ezer álláskereső szerepelt, ami több mint2,5 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakának adatához viszonyítva. Az álláskeresők száma 2022 augusztusához képest 1,1 százalékkal csökkent, a megelőző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal nőtt.
Az álláskeresők között az augusztusi zárónapon 108,2 ezer férfi és 120,3 ezer nő szerepelt, arányuk 47,3% — 52,7% volt. Éves viszonylatban a férfiak aránya 0,6%-kal, a nőké pedig 1,6%-kal csökkent a regisztrált álláskeresők között.
Iskolai végzettség tekintetében a legfeljebb általános iskolát végzettek 92,3 ezres létszáma az álláskeresőkön belül 40,4%-ot jelentett a vizsgált hónapban. Középfokú iskolai végzettséggel 116,8 ezer fő (51,1%), felsőfokú végzettséggel 19,4 ezer fő (8,5%) rendelkezett. A középfokú végzettséggel rendelkezők 49,5%-a végzett szakiskolát vagy szakmunkásképzőt, 26,0%-a szakközépiskolát (szakgimnáziumot), 4,7%-a technikumi, 19,8%-a gimnáziumi végzettséggel
bírt.
A tárgyhónapban 133,3 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek 63,2 százaléka álláskeresési ellátásban, 36,8%-a pedig szociális jellegű támogatásban részesült. Az álláskeresők 41,7%-a semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.
Augusztusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 4,7% volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 3,6%-os értéket mutatott. A legalacsonyabb értékekkel Győr-Moson-Sopron vármegye (1,3%, illetve 1,1%) rendelkezett, de a kedvező munkaerőpiaci mutatókkal rendelkező területek között megemlíthető még Budapest, Csongrád-Csanád, Pest, Vas, Komárom-Esztergom, Fejér és Veszprém vármegye is.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2023. április – júniusi gördülő negyedévben 192,7 ezer főt tett ki, amely 3,9%-os munkanélküliségi rátát eredményezett. A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 0,7 százalékponttal volt magasabb.
Hátrányos helyzetű csoportok
2023. augusztusban a nyilvántartásban 12,5 ezer pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 5,5%-ot jelentett.
A legtöbb pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében tartották nyilván, de e két vármegye mellett jelentős még Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Somogy vármegyében is a regisztrált pályakezdő álláskeresők száma.
A pályakezdő álláskeresők összetétele a következőképpen alakult a megszerzett legmagasabb iskolai végzettség szerint: 39,3 %-uknak legfeljebb általános iskolai, 17,7%-uknak szakiskolai vagy szakmunkás, 13,8%-uknak gimnáziumi, 24,4%-uknak szakközépiskolai (szakgimnáziumi) vagy technikumi, 4,8%-uknak felsőfokú iskolai végzettsége volt.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők számában 8,5%-os csökkenést állapíthatunk meg az egy évvel korábbi létszám viszonylatában. A 81,1 ezer tartós álláskereső az összes álláskeresőhöz viszonyítva 35,5%-os aránnyal szerepelt 2023. augusztusban.
A tárgyhó zárónapján, a 25 éven aluli korosztályba 23,5 ezer álláskereső tartozott, az 55 éves és a felettiek száma 74,2 ezer fő volt. Az előbbiek 10,3%-ot, az utóbbiak pedig 32,5%-ot képviseltek az álláskeresők között.
A regisztrált álláskeresők között a szakképzetlenek (sem iskolai, sem OKJ-s szakképzettséggel nem rendelkezők) aránya 29,7%-os volt, az országos átlagtól magasabb érték nyolc megyében mutatkozott a tárgyhónapban. A szakképzetlen álláskeresők aránya Heves (34,9%), Borsod-Abaúj-Zemplén (34,7%) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (34,0%) vármegyében volt a legmagasabb.
Belépési fogalom
A tárgyhónapban összesen 29,1 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét az illetékes járási/kerületi hivatalnál, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 12,5%-ot tett ki.
Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 19,8%-kal nőtt.
Munkaerőigények alakulása
2023. augusztusban a foglalkoztatók összesen 26,0 ezer üres álláshelyet jelentettek be, melynek 39,7%-ához igényeltek támogatást. Az álláshelyek számában tartósan erős szezonalitás érzékelhető, ezért egyértelmű, a válság következményeként értékelhető tendencia nem mutatható ki.
A legtöbb új munkaerőigény a főváros, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest vármegye területére koncentrálódott, de jelentős volt a bejelentések száma Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun vármegyében is. A fenti vármegyékben jelentették be az állások 66,4%-át.
Összességében 2023 augusztusában 109,1 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a hónap végére 77,2 ezer maradt üres, betöltetlen.
Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 10,3 ezer volt, melynek 28,4%-a a közfoglalkoztatáshoz tartozott. A legnagyobb támogatott munkaerőigény-kínálattal Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod- Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezett.
A tárgyhónapban az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma 15,7 ezer volt, amely az összes álláshely 60,3%-a.
A legnagyobb nem támogatott munkaerő-kereslettel Budapest, valamint Pest és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye rendelkezett.
Augusztusban a nem támogatott állások elsősorban az egyszerű ipari foglalkozású, egyéb egyszerű építőipari foglalkozású, rakodómunkás, intézményi takarító és kisegítő, konyhai kisegítő, tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr, gépésztechnikus és egyéb, máshova nem sorolható egyszerű szolgáltatási és szállítási foglalkozású foglalkozásokra vonatkoztak.
Csoportos létszámleépítésben érintettek létszáma
2023. augusztusban a foglalkoztatók összesen 394 személyt érintő csoportos létszámleépítésére vonatkozó döntést jelentettek be. A leépítések a fekvőbeteg ellátás, kereskedelem, információtechnológiai szolgáltatás, fémfeldolgozási termék gyártása, hulladékgazdálkodás, gép, gépi berendezés gyártása, postai, futárpostai tevékenység, és villamos berendezés gyártása ágazatokat érintették a fővárosban, továbbá Zala, Fejér, Hajdú-Bihar, Veszprém és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében.
Módszertani útmutató
Nyilvántartott álláskereső az a személy, aki
- a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik, és
- oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat, és
- öregségi nyugdíjra nem jogosult, rehabilitációs járadékban, valamint
megváltozott munkaképességű személyek ellátásában nem részesül, és - az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony kivételével munkaviszonyban nem áll és egyéb kereső tevékenységet sem folytat, és
- elhelyezkedése érdekében az az állami foglalkoztatási szervvel együttműködik, és
- akit az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilvántart.
(A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. tv, továbbiakban: Flt.)
Nyilvántartott pályakezdő az a személy, aki a 25. életévét – felsőfokú végzettségű személy esetén 30. életévét – be nem töltött, a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkező, az állami foglalkoztatási szerv által nyilvántartott álláskereső. További feltétel, hogy álláskeresési ellátásra a tanulmányainak befejezését követően nem szerzett jogosultságot.
Zárónapi (stock jellegű) adatok: zárónapra, a tárgyhónap 20-ára vonatkozó időponti adatok.
A tárgyhónap alatt bekövetkezett eseményekre, áramlásokra vonatkozó (flow jellegű) adatok: az előző hónap zárónapja és a tárgyhónap zárónapja közötti időintervallumra vonatkoznak.
Relatív mutatók
Az országon belüli különböző szintű területi egységek munkaerőpiaci helyzetének összehasonlítására szolgálnak.
a) a nyilvántartott álláskeresők száma a Központi Statisztikai Hivatal Munkaerő-felméréséből származó 15-74 éves gazdaságilag aktív népesség százalékában
b) a nyilvántartott álláskeresők száma a munkavállalási korú népesség (15-64 éves) százalékában. Forrás: Központi Statisztikai Hivatal T-STAR (az adatok eredeti forrása: Kormányzati Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH).)
Csoportos létszám-leépítési bejelentésekben érintett munkavállalói kör:
Csoportos létszámcsökkentésnek minősül, ha a munkáltató a döntést megelőző féléves átlagos statisztikai létszáma szerint
a) Húsznál több és száznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább tíz,
b) Száz vagy annál több, de háromszáznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább a munkavállalók tíz százaléka,
c) Háromszáz vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább harminc munkavállaló munkaviszonyát kívánja harminc napos időszakon belül a működésével összefüggő ok miatt megszüntetni.