Fenntarthatóság?

A K&H felmérése szerint a cégvezetők jelentős része értéknek tekinti a fenntartható működést.

Egyre több cégvezető tekinti értéknek

A K&H felmérése szerint a cégvezetők jelentős része értéknek tekinti a fenntartható működést, nem csupán költségként veszi figyelembe. A legnagyobb árbevételű (4 milliárd Ft feletti) hazai nagyvállalatok 54%-a rendelkezik már fenntarthatósági stratégiával.

A felmérésben 360 közepes és nagyvállalat vett részt.

Lassan kötelező lesz a fenntarthatósági stratégia készítése

Az Európai Bizottság 2021-ben tett javaslatot arra, hogy az EU-ban az 500 főnél nagyobb létszámot foglalkoztató, illetve a tőzsdén jegyzett vállalatok, továbbá egyes pénzintézeti csoportok kötelesek legyenek fenntarthatósági jelentést készíteni. A javaslat elfogadása várat magára, de csupán idő kérdése, és életbe lép. Mivel az értéklánc minden pontján szereplő szén-dioxid-kibocsátás beszámít az éves jelentés mutatóiba, várhatóan a nagy cégek beszállítói megkezdik a dinamikus alkalmazkodást, mert a nagyvállalatok ezt meg fogják tőlük követelni.

A környezetileg fenntartható vállalat egyik kritériuma, hogy megfeleljen a minimális szociális és társadalmi biztosítékoknak, illetve az EU célkitűzéseinek. Ennek méréséhez és minősítéséhez szükséges meghatározni a Fenntarthatósági teljesítményt, mely az ESG rendszerrel lehetséges.

MI az ESG?

AZ ESG egy mozaikszó, mely az Environmental-Social-Governance (Környezet-Társadalmi-Kormányzás) szavakból áll. A vállalatba vagy a vállalkozásba történő befektetés fenntarthatóságának és társadalmi hatásának mérésére szolgáló három központi tényezőre utal.

Az ESG elemzés-értékelés betekintést nyújt azokról a tényezőkről, amelyek jelentős hatással lehetnek a vállalat pénzügyi mutatóira, és ezért jobban tájékoztatják befektetési döntéshozókat. Az ESG elemzés nagyon összetett is lehet.

Főbb szempontok, amelyek a teljesítmények változását nézik:  

  • Fenntartható-e a társaság hírneve vagy a márkaértéke?
  • Dolgozók motivációja
  • Nyitottság új lehetőségekre
  • Társadalmi elvárások találkoznak a cég szemléletével
  • Fejleszti a hatékonyságot és csökkenti a költséget
  • Tőkéhez való hozzáférés javítása 
  • Kockázatkezelés
  • Versenypozíció

Forrás: www.hrportal.hu, www.bkmkik.hu